8 Şubat 2010 Pazartesi

İnsaf !

İstanbul barosunun kararıyla Danıştay bir kez daha YÖK’ün yaptığı katsayı düzenlemesini iptal etti. Gerekçeli kararı okumadım. Açıkladılar mı onu da bilmiyorum. Hiç tartışmalara imam hatip – meslek lisesi olayından bakmıyorum. Daha tepede daha yukarıda bir hata var.

Bu düzenlemenin tam tersini düşünün. Hani tüm lise mezunlarının aynı katsayı oranlarıyla tercih yapabildiği dönemlerde yine bir karar çıkmıştı değil mi? Meslek liseleriyle diğerlerinin farklı olduğunu söyleyen. O zaman bu uygulama yanlış değildi de şimdi mi yanlış oldu?

Şu yaptıklarıyla tüm meslek eğitimi veren okulların önünü tıkıyorlar. Daha kötüsü ne biliyor musunuz? Hani esas önünü kesmek istedikleri imam hatip liseliler ya. Eğer onlar gerçekten tehditse onları daha da karanlığa itiyorlar. Bunu görmemek için aptal olmak lazım. Belki aile baskısıyla gitti, belki kendisi çok isteyerek gitti o okula. Hiç fark etmez. Önemli olan kişinin istediği an istediği kararı verip kimseye zarar vermiyorsa uygulayabilmesidir.

Toplumlar suç işleyip cezalarını çekenlere bile ikinci bir şans verirken sadece bir okul tercihi yüzünden insanların hayatlarının karartılması ne kadar kötü bir şey. Bir insana sen bunu seçtin o halde ömrünün sonuna kadar bu yolda yürüyeceksin demekten ne farkı var bunun. O zaman bir doktor asla şarkı söylemesin. Bir mühendis gidip kitap yazmasın. Üniversitede hoca olan biri özel sektöre geçmesin ya da tam tersi asla olmasın.

Daha tepede ne mi var? Yargının siyasallaştığını, hükümetin yargıyı ele geçirmeye çalıştığını söyleyenler. Bırakın hükümetin yargıyı ele geçirmeye çalışmasından yakınmayı da önce zaten başkaları tarafından ele geçirilmiş olan yargıyı bağımsız kılın. O zaman ben de gelir sizle aynı safta yürür. Bu sefer de hükümete “El-insaf!” diye bağırırım.

“El-insaf!”

1 yorum:

  1. Burası Türkiye aynı şeyleri yapıp farklı sonuçlar beklemek hata değilmi ..ve biz bu hatayı her 5-10 yılda bir tekrarlıyoruz ne kötüü

    YanıtlaSil

Fikriniz varsa buradan buyurun...