17 Aralık 2013 Salı

... buz gibi soğurum sizden!

Hatırlatmayın...

Bir de mezarlığa yazmışlar "Her canlı ölümü tadacak"mış! Birde bunun nefis'li olanı varmış! "Her nefs ölümü tadacak"mış!

Kaldırın oradan o "yazıyı"...

Ne çirkin "cümle" o!..

Boğazın dibinden tünel geçirilmiş, gökdelenlerin yakında birbirini deleceği bir Türkiye'de ve yüzyılda hala nelerden bahsediyorsunuz! Ne çirkin! Adamlar bırak dünyayı, denizin dibine kazık çaktılar! Ben neden göçecekmişim! Estetik ameliyatı var. Yaşlanmayı gizleyen, geciktiren kremleri var. Hiç olmadı badana boya malzemeleri var!

Gencecik adamların, kadınların ağzında ne çirkin bir kelime ölüm! Hiç yakıştıramıyorum!

Hatırlatmayın!.. İstemiyorum!..

Unutmadan bugün de 17 Aralık! Düğün günü, hani beyazlar içinde adamlar kendi etraflarında dönüp dans ediyorlar. İşte o gün! Ne eğlence ama ya!.. Kafa bi dünya olur inan ki!.. Gerçi o soyunur gibi dansları ve kafalarındaki külahları falan hiç anlamıyorum! Ama olsun eğlenceli!..

O "uzun kaval"ın sesini de çok beğeniyorum! Ama modern müziklerin arasında daha çekici. Böylesi biraz "banal"!

Neydi ya bir de çok satanlar listesine girip çıkan bir kitabı vardı hani! Heh hatırladım; Şems'in gözyaşları. Yok yok Aşkın Gözyaşları mıydı? Aman neyse... Kimin okumaya vakti var ki! Yakında nasılsa filmini yaparlar.

Ne diyordu sahi o fırıl fırıl dönülen dansın hocası?!

"Ölüm, kimin nazarında tehlikeyse "Tehlikeye atılmayın" emri de onadır. Fakat birisinin nazarında ölüm, hakikat kapısının açılışından ibaret olursa ona... "Haydin, çabuk olun" hitabı gelir. Ey ölümü görenler, uzaklaşın.... Ey haşri, dirilmeyi görenler, çabuk olun!"

Yok canım o neşeli adam böyle şeyler söylemez!.. Uydurdum herhalde...

Ha bir de babasının mezarı üstüne türbe yapılmasına izin vermemiş "Gökyüzünden daha güzel çatı mı var?" diyerek. Kendisi öldükten sonra yapmışlar türbeleri... Ama iyi ki yapmışlar!

Aman neyse hadi kop kop kopalım biz! Bu gece düğün gecesi...

6 yorum:

 1. Tabi ki senin düşüncen ve düşüncelere, fikirlere her daim saygım vardır.
  Sen bu şekilde söylüyorsan kesinlikle sema törenlerini izlememişsin, o manevi atmosferi yaşamamışsındır. Bir Konya'lı olarak seni Konya ya davet ediyorum. Buraya gelip buraları ziyaret ettikten sonra bence fikirlerin değişecek.
  Ve Sinan Yağmur'un kitabı olan Aşkın Gözyaşları. Kesinlikle okumalısın. Konya ya gelirsen Sinan Yağmur'un kitap evine gelmeyi de ihmal etme. Sinan Yağmur ile yapılan bir sohbet, Mevlana'dan, Şems'ten, onların dostluğundan konuşmak çok güzel

  YanıtlaSil
 2. neden bilmem sürekli şu ayet gelir aklıma ''Seslerinizi Peygamberin sesinden çok çıkarmayın''' (eksiğim varsa düzeltin)

  Neyse işte...Görsel sanat adına güzel gösteriler !..

  YanıtlaSil
 3. Kısaca bir düzeltme yapmam gerekiyor sanırım; Bu yazı Mevleviliğe ya da Mevlana'ya ve O'nun görüşlerine eleştiri ya da yergi içermez. Onun da ötesinde hiçbir cemaat ya da tarikata da eleştirel bakmaz.

  YanıtlaSil
 4. Bu blog sahibinin hiç bir cemaat ya da tarikatlere eleştirel yazı yazmayacağını tahmin ediyoruz...(en azından bütün olarak)

  YanıtlaSil
 5. yazdıklarım yanlış anlaşıldı sanırım ben yergi yapılıyor demedim. sadece sema töreninin ancak o atmosfer içine çekildiği zaman gerçekten anlaşılabildiğini söylemek istemiştim

  YanıtlaSil
 6. İronik bir yazı olmuş. Dikkat, bu bir durum tespitidir!

  YanıtlaSil

Fikriniz varsa buradan buyurun...