22 Nisan 2010 Perşembe

Bedelli Askerlik mevzusu

Malum son günlerde yine ortaya bir bedelli askerlik mevzusu atıldı. Temcit pilavı gibi sürekli aynı mevzularda tartışıp, konuşup duruyoruz. Bizim halk kendi başına ne geldiyse, diğerlerinin de o belayı yaşayarak öğrenmesini ister. Çoğunluklada, “Bir musibet bin nasihatten evladır.” sözü hem musibet ile karşılaşmış hem de karşılaşmamış olan için yaşayarak öğrenilecek bir şeydir.


Benim askerliğim biteli bir buçuk sene oldu neredeyse -Yandaki resimden de anlaşılacağı üzere -her askeri birlik gibi- bizde de mutfakta, tuvalette, bahçede çalışan asker yoktu. Herkes tüfek, kasatura ve bilumum askeri teçhizat ile yatıp kalkıyordu… :) - Çok zor bir askerlik yapmadım. Hatta bazı dönemlerinin oldukça eğlenceli geçtiğini bile söyleyebilirim. Birazda bir kaçış olduğu için benim açımdan, askerlik çabucak bitti. Ancak herkes benim kadar şanslı olamayabiliyor. Malum ben sadece beş buçuk ay askerlik yaptım. Mesleğimin de sağlamış olduğu avantajlarla göreceli olarak iyi denebilecek bir yerdeydim aynı zamanda.


Haber sitelerinde bedelli haberlerine yapılan yorumlardan da hareketle hemen belirteyim. Ben kesinlikle parası olanın askerden kaçabileceği bir yöntem olarak bunu benimsemiyorum. (Askerden kaçmak isteyen zengin kesimin elinde sınırsız olanak var zaten. Özel üniversitelerden alınma beleş diplomalar, yurtdışında çalışmış gibi gösterilerek yaptırılabilecek dövizli askerlik gibi.) Benim derdim otuz yaşını aşmış, bir şekilde işini kurmuş, iş hayatında oldukça başarılı olmuş ve hatta kimi evli ve çocuklu olanların askerlik durumlarıyla ilgili. Bu insanların 15 ay boyunca hayattan kopartılması bana çok mantıklı ve akıllıca gelmiyor. Makul bir bedel ödeyerek bu insanları iş hayatlarının kesintiye uğramaması, aile yaşantılarında olumsuzluk yaratacak uzunca bir dönemden kaçınmaları hem onlar hem de ülke adına zarardan çok yarar sağlayacaktır diye düşünüyorum.

Etrafımda bu durumda olan iki kişiden biri on beş gün önce birliğine teslim oldu. Grostonluk tankerler, kuru yük gemileri kullanmış, telsiz, sağlık v.b. bir sürü ehliyete sahip bir uzun yol kaptanını Ankara’da karacı olarak askere aldılar. Hem de on beş –rakamla 15- ay. Koskoca on beş ay boyunca bir denizciyi denizden alıkoyarak. Maalesef o gitti ve tamamlamaktan başka çaresi yok artık. Diğer arkadaşımsa bizim sektörün parmakla gösterileceklerinden biri. Onun da sonu denizci olan arkadaşımdan çok farklı olmayacak biliyorum. Yazık değil mi bu yetişmiş iş gücüne? Askerde ülkeye faydalı şeyler yapacak olsalar, bilgi-birikimlerini milletimizin-ordumuzun hizmetine sunacak olsalar gam yemem. Ama nerde? Giden herkes biliyor. Asker boş kalmasın diye ne kadar saçma salak iş varsa yaparsın orada! Sen yapmasan da verirler yanına körpecik ana kuzularını(Her ne kadar ana kuzuları istisnayı teşkil etse ve birçoğu burada zikredemeyeceğim derecede eğitime muhtaç olsa da) onlara senin elinle yaptırtırlar. Neyse bu mantığı eleştirmeye bir başlarsam ucunu başını kaybederim.

İşin özü şu ki; bence şu bedelli askerlik olayı bir an önce çıkartılmalı ve insanların bu yöndeki ihtiyaçları giderilmeli. Bunca insan da bir an önce rahata ermeli. Sırf ben yaptım diye onlarda yapsın diyemiyorum ben ve bu durumda olup da askerliğini uzun dönem olarak yapan herkese gerçekten üzülüyorum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Fikriniz varsa buradan buyurun...