26 Nisan 2013 Cuma

Kardeşlik bazen... (Kan bağıdır bazense değildir!)Video Internetten kaybolursa diye dökümü...
...

- Kardeşlik zor iş be çiçoz.
- Kardeşlik zor...

- Küçükken güzel kardeşlik. Büyüyünce tadı pek yok. Mesela arkadaşını sevmezsin. Yani sana dönüp bir yamuk yaparsa hemen sırtını dönüp gidebilirsin. Ama kardeş öyle değil. Çünkü o senin kardeşin.

- Yapacağı her bir yamukta senin gözünün içine baka baka "Ama ben senin kardeşinim!" diyebilir sana. Çünkü o senin kardeşindir canına yanayım.

- Küçükken etrafındaki her şey büyük olduğu için söylemiş olduğun laflarda kocamandır. Kocaman kalır. "Senin için dünyayı yakarım kardeşim!" Kibrit bile çakamaz...

- Anladın?
- Küçükken öyledir.
- Anladın mı?

- "Seninin için canımı veririm!" der. Çünkü o zamanlar ölüm bile oyundur. Anlıyor musun? "Dıkş." Ah Vurdum. Ah öldüm. Ah bilmem ne... Yani... Rahat rahat ölebilir. Ölüm o kadar uzaktır ondan çünkü.

- Büyüyünce işler değişir. Lafların değeri azalır. "Ben senin için yaptım." "Seni düşündüğüm için yaptım." "Senin iyiliğin için yaptım." Felan... Bu laflar balon olur bazen. Bu laflar bazı insanların ağzında oyuncak olur bazen. Eğer hala küçüksen, hala büyümediysen küçükken söylemiş olduğun o kocaman lafların altında ezilirsin bazen.

- Öyle olur...

- Ama bir gün bir arkadaş çıkar karşına senin...
- "Ölecem" der!
- Ölür!
- Çünkü, o da senin gibidir. Anlatabildim mi ?Büyümemiştir daha... Hala masumdur. Hala enayidir!Hiçbir şekilde bilmez yamuk yapmak ne demektir. Adam satmak ne demektir. Hiçbir zaman arkana dolanmaz! Yanlış yapmaz.

- Benim aslan kardeşim...

- O zaman diğer insanların ne kadar sahtekar olduğunu daha net anlıyorsun. Hem de için yana yana... Kalbin acıyarak. Aslında sen enayisin, o değil!

- Ne demek istediğimi anladın mı?
- Mesela birini... Birini çok seversin ama yani öyle böyle değil! Kalpten seversin yani... Ama ona karşı hatırası var diye... İçinden, burandan, şurandan söküp atmaya kalkarsın, çalışırsın. İşte ne kadar becerebiliyorsan. O kadar...

- Kardeşlik cezadır bazen.
- Anladın mı beni?
- Cezadır... Borçtur... Yüktür... Mecburiyettir... Vefadır...
- Zor iş kardeşlik çiçoz. Zor...

...

3 yorum:

  1. Etkili bir sahne idi. Yalan mı? maalesef ki değil.

    YanıtlaSil
  2. kalpten seversen darbe yersin bu bir gercek;kardeşler küçükkene kardeş oluyor bir birilerini sevdiklerini sanıyorlar büyüğüpte işgüç sahibi oldularmı birbirilerinin ya malına göz dikerler yada eşine. zaten sende demişsin yabazen kanbağıdır bazendedeğildir aynen öyle.

    YanıtlaSil
  3. Okudum; izlemedim. Güzelmiş.

    YanıtlaSil

Fikriniz varsa buradan buyurun...