Ana içeriğe atla

Dün ve gün

Dün için kendini tanımla deseler hiç düşünmeden "vefasız" derdim kendime. 

Sene 1997 çok zor ve uzunca bir dönemin ardından yeni bir işe geçiyorum. Bir lise arkadaşım vesile oluyor, İskender. Her işte çalışabilecek ben, bu sefer de tezgahtarlığı deniyorum. Büyük bir mağazalar zincirinin ayakkabı reyonunda, kadın ayakkabı. O günlerde kazınıyor aklıma kadınlar için çalışmanın zor olduğu düşüncesi ve uzun bir süre katlanamayıp müdüre rica ediyorum başka bir reyona geçmek için. Mağazanın çeşitli bölümlerinde çalışıyorum.

Öyle mağaza dediğime bakmayın kendi içinde ayrı bir dünya. Ayrı ayrı her biri hikayesini yazsa roman olacak cinsten insanlar. Aynı kıza "aşık" iki genç mesela. Arkadaşını korumak isterken silahla tehdit edilen biri. Sonra aynı iki kişiye alın sizin değer verdiğiniz kişi bu dedirtecek olaylar. Entrika, hırs ve umursamazlık gibi pembe dizi hikayeleri. 

Bir sene kadar çalıştım o mağazada. En çok oyuncak reyonunda çalışmayı sevdiğimi anımsıyorum şimdi. En güzel zamanlar o reyonlarda geçmiş. Onlarca insanla tanışmıştım orada. Kimi sadece işine odaklı, sabah gelip akşam olsun da evime gideyim diye çabalayan kimi can sıkıntısından kendini dahi kaybetmiş kişilerdi. Kiminin kişilikleri yoktu! Mesela lise arkadaşım ilginç bir tipti. Aslında çok zeki çocuktur. Çizimleri, özellikle kara kalem çalışmaları çok iyidir. Çok sonraları müzik ve şiire de yeteneği olduğunu öğrenmiştim. Sanatçı ruhlu biridir yani. Seneler sonra bir akşam Galata da elinde gitar, şarkı söylerken görmüştüm. Biraz muhabbet ile geçen zamanın kısa bir özetini paylaşmıştık birbirimizle. Sonra o programına başlamış ve çok geçmeden kız arkadaşı gelmişti. Ondan sonra anlamıştım neden uzun zamandır görüşmediğimizi! Zamanın bazı insanları hiç değiştirmediğini... Bazı erkeklerin en büyük zaafını tekrar görmüştüm.

Her şeye rağmen İskender güzel bir şeye vesile olmuştu; Savaş ile tanışmıştım o mağazada. Deli dolu, delikanlı, dobra gibi bir çok nitelemeye tabii tutabileceğim bir Karaderelidir Savaş. Her şeyden önce dürüst çocuktur. Kendimden çok başkalarının hakkını savunmak için koştururken. Yönetimle aram bozulmuştu bir dönem. Tipik ben! Ek mesai ücretini rulo yapıp müdürün masasına bırakırken, "Ne yapacağınızı siz benden iyi bilirsiniz!" diyerek mağazadan ayrıldığımda bir tek o gelmişti arkamdan. Müdür bir tek onun beni geri çevirebileceğini düşünmüştü. İşe yaramasa da, o "tıynetsiz" müdür bile bir tek ona güvenmişti. Sonraları da arada görüştük Savaş ile. O askere gittiğinde Ankara'ya, ben de Kütahya'da okula başlamıştım. Birkaç kez ziyaretine gittim. Sonra birkaç kez memlekette buluştuk. Bir ara yüz yüze olan iletişimimiz kesildi. Malum hayat şartları! Ama o, yine de evleneceği zaman beni aradı buldu ve içten bir şekilde davet etti. Gittim bende. Davete icabet etmek gerekirdi. Beş dakikalığına uğradım, tebrik ettim ve çıktım. O kadar... Şimdilerde de ara ara görüşüyoruz. Bazen yüz yüze bazen telefonda. Bir sıra gözetmiyoruz. O tarz bir arkadaşlık değil bizimkisi. Ama Savaş o kısacak merasime katılımım ve askerlik sürecindeki bir kaç ziyaretimi hiç unutmamıştır. Bana da pek unutturmaz!

Dün yine aradı Savaş. Her zamanki gibi havadan sudan konuşacaktık, ben onun aile ve çocuklarını soracaktım, o da aynısını yapacaktı. Yüz yüze sık sık görüşemediğimiz için günlük hayatın curcunasından bahsedecek ve benim bitmek bilmeyen durumumdan konuşup, birbirimizin sesini duymanın verdiği mutluluk ile kapatacaktık telefonu. Öyle sandım ben. En son iş yerimde sohbet etmiş birkaç çay içmiştik. Gülmüş, eğlenmiş, anılardan bahsetmiştik yine. Birkaç ay olmuştu konuşmayalı. Dolayısıyla "Kusura bakma arayamadım bu aralar." diye başladı her zamanki giriş cümlemizle. Ona göre bir kaç küçük talihsizlik gelmişti başına! 96'da benim de başıma gelenlerin bir benzeri. Arayıp sormadığım için geç haberim olan talihsizlikler. Olaylara rağmen arayamadım diyen oydu! Şimdi o sık "görüşemediğim" arkadaşımın yerine koyuyorum kendimi. Ben olsam böyle mi derdim? Onun gibi mi yaklaşırdım? Karşımdaki Savaş olunca belki! Ama yenide kendime bugün "vefasız" sıfatından başka bir sıfat bulamıyorum!

Yorumlar

  1. Hayat işte, insan bazen hiç ummadığı sıfatların sahibi olarak görüyor kendini..

    YanıtlayınSil

Yorum Gönderme

Fikriniz varsa buradan buyurun...

Bu blogdaki popüler yayınlar

Zamanı eğip, bükmek

Zaman, fiziki boyutların sanal olan dördüncüsü, elle tutulamayan.
Zaman, içinde olayların ardı ardına gerçekleştiği boyut…
Bilim adamlarına göre, aynen ışığın bükülebilmesi gibi zaman da eğrilip, bükülebilir ve eğer doğru koşullar gerçekleşirse yani yeterli hız yakalanırsa önce geleceğe ve daha sonra da geçmişe sıçramak mümkün olabilir. Bunu zaman yolculuğu gibi basit kavramlarla karıştırmayın. Bu şu “an” ın da içinde olduğu bir kavram. Öyleyse ne demek bu?
Bu soruya cevap verebileceğimi pek sanmıyorum, haddime de değil zaten. Ama bu soru etrafında dolaşıldığında dahi çok farklı yerlere çıkan kapılar bulabiliyor insan.
Çok sevdiğim bir çizgi dizide bir keşiş (“Avatar”) hava, su, toprak ve ateşi bükebiliyordu. Tüm dünyayı kurtaracak kişi olan keşişin bile zaman üzerinde böyle bir gücü yoktu. Sonra “Matrix” ve “Neo” var. Ancak o da olaylara hükmeder gibiydi, zamana değil ya da ben öyle algılamıştım. “Aslında bir kaşık yoktu!” ve “Kırmızılı kadın da bir ajandı.” değil mi? Ya “Hiro” için ne…

Geliyor yaklaşmakta olan

Şimdi gece gece bu da nereden çıktı yazısı bu, baştan söyleyeyim. Pastör görünümlü ajanımız ülkesine dönmüş. Ekonomik kriz merhale merhale ilerliyor. Ama inanın ben bunlarla pek fazla ilgilenmiyorum.

Geçtiğimiz günlerde Fatih Altaylı bir yazısında günümüz Türkiye'sindeki problemleri sıralamış en sonundasa bunlardan değil de insanlığımızı kaybetmekten çekindiğine dair bir görüşle bitirmişti. Çok uzun bir vakittir ben de böyle hissediyorum.

Bir süredir internette "Adam sende! Oku diyorsun da insanlarda okuyacak mecal mi bıraktınız?" tarzında görüşlere rastlıyorum. Oysa Yunus Emre, Mevlana okumadan ya da Aşık Veysel dinlemeden neyin geldiğini, yaklaşmakta olanın ne olduğunu ve buna nasıl hazırlanman gerektiğini nereden bileceksin ki! İnsanların ne vakti, ne enerjisi ne de parası varmış okumak için!

Oku derken neyin kastedildiğini bile anlayamaz hale geldik. Yapı söküm yapmadan, cümlenin ya da kelimenin kökenine inmeden okuyup geçmişsin ne olacak ki? "Korka durun ölümde…