11 Aralık 2010 Cumartesi

Yük taşıyanlar

Son günlerde işle ilgili bir kitap okuyorum. Orada sürekli olarak bir örnek kullanılıyor bir konuyu anlatmak için; “Elinize ağır gözüken ve büyükçe bir koli alın, içeri girmek istediğiniz binanın (korumasız olduğunu düşündüğünüz) kapısına doğru yürüyün. Göreceksiniz ki birileri size kapıyı açmak için orada olacak.”

Bunu hayatlarımıza da uygulayabiliriz değil mi? Ne zaman üzgün birini görsek buyur ederiz özelimize. Omuzlarında taşıyabileceğinden fazla yük olduğunu düşündüğümüz birini gördüğümüzde yardım etmek isteriz. İstersin sen de değil mi? Hiç değilse o biraz daha az ağlasın diye biz de biraz gözyaşı dökeriz değil mi? Dökersin sen de değil mi?

Yok! Yok böyle bir şey artık, belki önceden vardı. Evet evet vardı önceden. Ben dahi hatırlıyorum. Yani o kadar da eski olmamalı. Ama şimdi ağlıyorsa biri, sebebi kendi derdini unutmak için başkasına ağlıyormuş gibi yapması. Yükü paylaşmak dedikleriyse iki omuzda dengede olan şeyin dengesini bozmaktan başka bir şey değil. Ayrıca o kutunun içi boş dostum. Aldanma… Hala varsa senin gibiler, söyle onlara onlar da aldanmasınlar.

İstersen bir dene bakalım; hangi gönlün kapısı sana açılacak elinde, omuzlarında ya da yüreğinde taşıyamayacağın kadar ağır bir yük var diye…

2 yorum:

 1. umutlu bakmak lazım belki de hala vardır böyle insanlar ..

  sırf omzunda ki yüke destek olmak için..
  fazlamı iyimserim şimdi bilemedim

  YanıtlaSil
 2. Ben pek çok kere iyi hissetmediğini düşündüğüm dostlarım için fırsat yaratmış ve yanında olmuşumdur. Fark etmediklerim anlamadıklarım da olmuştur mutlaka. Bilirim (yada öyle varsayıyorum) ki bir gün ben de "iyi değilim"'i hissettirdiğimde o arkadaşlarım/dostlarım yanımda olurlar.
  Olmazlarsa da canları sağolsun.
  Enseyi karartma aileni sen seçemezsin ama dostlarını sen seçersin. İyi seçimler yapmaya gayret et yeter..

  YanıtlaSil

Fikriniz varsa buradan buyurun...